نان سنتی ایرانی : نان سنگک

آکاایران: نان سنتی ایرانی : نان سنگک

,نان, سنتی, سنگک,[categoriy]

آکاایران: نان سنتی ایرانی : نان سنگک

نان سنگک , نان سنتی ایرانی
تاریخچه سنگک نان سنتی ایران
مواد لازم:
١ کیلوگرم آرد (مقدار تقریبی است)
٧ دسی لیتر آب ٢٠ درجه سانتیگراد

تبدیل دسی لیتر به گرم در سفره خونه
هفت ،هشت گرم مایه خمیر yeast تقریبا اندازه دو عدد پسته
دو تا سه قاشق چای خوری نمک
کنجد یا سیاه دانه به مقدار دلخواه

 


 

 

ریزنکته های تهیه نان ها و خمیرها

2 تبدیل مقدار دسی لیتر به گرم
3 هر دسی لیتر چند لیتر است ؟
4 هر دسی لیتر چند گرم است ؟
5 5 دسی لیتر چند گرم است ؟
6 10 دسی لیتر
7 دسی لیتر

ظروف و وسایل لازم:
مقداری سنگ ریز به اندازه های تقریبی پسته یا کمی بزرگتر، سنگ ها باید گرد و صاف باشند، یک قطعه چوب سنگین و بزرگ برای کوبیدن و صاف کردن سنگ ها، یک چوب به شکل پارو یا چیزی مشابه آن برای پهن کردن نان و یک چوب بلند (دسته جارو!!) برای خارج کردن نان.

اندازه و پیمانه ,جدول ها ,جایگزین ها , تبدیل درجات


طرز تهیه:
اگر از طرز تهیه نان بَگِت آگاه باشید، می دانید که برای تهیه خمیر نان بَگِت هم از همین روش (خمیر چند مرحله ای و خمیرترش) استفاده می شود و خمیر ترش مورد استفاده را یک شبانه روز قبل از استفاده درست می کنند. بطور کلی هرچه طول مدت تخمیر خمیر نان طولانی تر باشد، کیفیت نان بهتر می شود. حالا چرا نان بَگِت را برای شروع انتخاب کردم، به این دلیل است که نانی است با پوسته سخت و شکننده و ترد. همین خاصیت را هم کم و بیش در نان سنگک مشاهده می کنیم. همان گونه که می دانید نان سنگکی که خوب طبخ شده باشد، دارای پوسته ای سخت است ولی داخل آن نرم. در ضمن بسیار ترد است. البته خمیر نان سنگک بسیار شل تر است، دلیل قهوه ای رنگ بودن نان سنگک هم همین شل بودن خمیر آن است. چون مقدار آب زیاد داخل خمیر باعث می شود که نان هنگام طبخ یکنواخت تر برشته شود.
برای تهیه نان سنگک اول از همه باید از قوه تخیل خود استفاده کنید، بخاطر بیاورید روزهایی را که توی صف نانوایی برای خرید نان سنگک می ایستادید. کنار دیوار بقل تنور سه تا چوب بلند وجود داشت. اولی یک چوب بلند بود که یک تیکه چوب مکعب مستطیل شکل سنگین بزرگ به یک سر آن نصب شده بود. این چوب را نانوا برای صاف کردن سنگ های داخل تنور استفاده می کرد. به این صورت که با یک قطعه صابون خشک روی چوب می مالید و بعد چوب را داخل تنور می کرد و با کشیدن آن روی سنگ ها، آنها را صاف و یکنواخت می کرد (مثل اطو روی سنگ ها می کشید تا صاف و یکنواخت شوند). این کار به این منظور انجام می شد که سنگ ها کمتر به خمیر بچسبند.
چوب دیگری که یک سر آن به شکل پارو بود را برای پهن کردن خمیر بر سطح سنگ های داخل تنور استفاده می کرد. چوب آخر هم یک چوب باریک و بلند بود که هنگام خارج کردن نان از داخل تنور استفاده می شد و با قرار دادن آن زیر نان و تکان تکان دادن آن باعث می شد که سنگ ها تا آنجایی که امکان داشت از نان پخته شده جدا شوند و بعد بوسیله همان چوب آنرا خارج می کرد.
مرحله اول تهیه خمیر ترش:
برای تهیه نان سنگک به چیزی بنام خمیر ترش نیاز داریم. خمیر ترش با مایه خمیر یا yeast یک کم فرق می کنه به این صورت که برای تهیه خمیر ترش از مقدار کمی مایه خمیر (yeast) استفاده می کنیم. خمیر ترش را باید 24 ساعت قبل از تهیه خمیر نان سنگک تهیه کنید و بگذارید در یخچال یا یک جای خنک بماند.
برای تهیه خمیرترش از سه تا چهار گرم مایه خمیر را با 150 گرم آرد و 2 دسی لیتر آب استفاده می کنیم (2 دسی لیتر تقریبا همان لیوان که در تصویر می بینید هست و همان گونه که مشاهده می کنید سر لیوان تقریبا نیم سانتیمتر خالی است).
آب را تا 20 درجه سانتی گراد گرم کنید و بعد مایه خمیر را در آن خوب حل کنید. وقتی خوب حل شد آرد را کم کم به آن بیفزاید و خوب با میکسر هم بزنید تا یکنواخت شود. وقتی خمیرترش آماده شد، ظرف را با پلاستیک خوب بپوشانید یا در ظرف را ببندید، فقط در نظر داشته باشید که به علت فعل و انفعالات شیمیایی درون خمیر ترش حجم آن زیاد خواهد شد، پس هم ظرف را به اندازه ای انتخاب کنید که جای رشد کردن خمیر ترش را داشته باشد و هم با جسم تیزی سوراخی در سر ظرف یا پلاستیکی که استفاده می کنید تعبیه کنید تا گازهای تولید شده در خمیرترش از آن خارج شود. علت استفاده کردن از خمیر ترش بجای مایه خمیر (همان گونه که در بالا توضیح دادم) این است که خمیر شما از کیفیت بهتری برخوردار خواهد شد.
مرحله دوم تهیه خمیر نان سنگک:
من برای تهیه خمیر از ماشین آشپزخانه (میکسر) استفاده می کنم ظرف ماشین به اندازه کافی بزرگ است. باقیمانده آب (5 دسی لیتر) را تا 20 درجه گرم کنید و همراه با باقیمانده آرد (850 گرم) و نمک با هم زن خوب مخلوط کنید. دقت کنید وقت کافی برای مخلوط کردن بگذارید خیلی مهم است که مواد به خوبی مخلوط شوند. پس از مخلوط شدن ظرف را با پارچه یا پلاستیک بپوشانید و بگذارید نیم ساعت بماند. (این بخش از خمیر کمی سفت است نگران نباشید بعد با باقی مانده که مخلوط شود شل خواهد شد یا بعدا آنرا تنظیم خواهیم کرد)
مرحله سوم تهیه خمیر سنگک:
3 گرم مخمر (yeast) باقی مانده را با چند قاشق آب ولرم (20 درجه) مخلوط کنید بعد همراه با خمیر ترش به خمیری که در مرحله دوم تهیه کردید با ماشین میکسر خوب مخلوط کنید. وقتی خمیر یک دست شد و خوب مخلوط شد، آنرا برای دو نیم تا سه ساعت بگذارید بماند. روی آنرا با پارچه یا پلاستیک بپوشانید تا خمیر خشک نشود. سعی کنید خمیر را در جای گرم نگهداری نکنید دما نباید بیشتر از 20 درجه نباشد. دقت کنید این خمیر بسیار شل تر از خمیرهای دیگر است، به صورتی که وقتی می خواهید چانه های آنرا بردارید از روی دست شما به راحتی خواهد ریخت نه به شلی آش و نه به سفتی خمیر نان معمولی یک چیزی بین این دو.

,نان, سنتی, سنگک,[categoriy]

مرحله چهارم طبخ نان سنگک:
سنگ ها را قبل از شروع این مرحله در ظرف یا سینی فر قرار دهید (ظرف فر من تقریبا 4 سانتیمتر عمق دارد که آنرا پر از سنگ کرده ام) و داخل فر قرار بدهید و بگذارید خوب گرم شود. دقت کنید سنگ ها باید کاملا داغ شده باشند. درجه فر را روی 250 درجه سانتی گراد یا حتی بیشتر تنظیم کنید. وقتی سنگ ها داغ شدند و خمیر هم آماده شد (هماهنگ کنید تا هر دو هم زمان اتفاق افتد) از وسیله ای به شکل پارو یا همان چوب نان پزی که در بالا توضیح دادم استفاده کنید و سطح آنرا با آب خوب خیس کنید، دستان خود را هم خوب خیس کنید و با دو دست مقداری خمیر را روی سطح ساف قرار دهید و با پنجه ها به آن فرم دهید .

,نان, سنتی, سنگک,[categoriy]

دقت کنید خمیر به اندازه کافی شل است در نتیجه هنگامی که آنرا بر روی سنگ ها در فر قرار می دهید کمی کش می آید و طول نان بزرگتر خواهد شد (باید با هنرنمایی و حرکات آکرباتیک مخصوص آنرا کش بیاورید). اگر به خاطرات خود مراجعه کنید وقتی که نانوا آنرا در بیرون از تنور شکل می داد خمیر هنگام شکل دادن طول زیادی نداشت و هنگام قرار دادن آن روی سنگ داخل تنور با حرکتی معجزه آسا آنرا به طول دلخواه کش می آورد. این یک هنر است و نمی توان آنرا توضیح داد، از قوه تخیل خود استفاده کنید و فرم دلخواه را به آن بدهید. قبل از اینکه خمیر را روی وسیله صاف قرار بدهید اگر می خواهید از سیاه دانه یا کنجد استفاده کنید دانه ها را روی وسیله پخش کنید بعد خمیر را روی آن پهن کنید، به این صورت کنجد یا سیاه دانه ها روی نان قرار خواهد گرفت. اگر این کار مشکل است می توایند بلافاصله بعد از قرار دادن خمیر روی سنگ ها، مقداری کنجد یا سیاه دانه روی آن بپاشید. هنگام طبخ از شعله بالایی فر استفاده کنید. فر من برقی است و اِلمان های (element) برقی برای کباب کردن در قسمت بالایی دارد، من از آنها استفاده می کنم.
منبع دستور , عکسها از : chenchene.com

 

,نان, سنتی, سنگک,[categoriy]
,نان, سنتی, سنگک,[categoriy]
,نان, سنتی, سنگک,[categoriy]
,نان, سنتی, سنگک,[categoriy]
,نان, سنتی, سنگک,[categoriy]
,نان, سنتی, سنگک,[categoriy]
,نان, سنتی, سنگک,[categoriy]
.

منبع : sofrehkhune.com

تبلیغات