هیجان یک ستاره با چرخش سیاره اش - مجله علمی ایران

آکاایران: هیجان یک ستاره با چرخش سیاره اش

آکاایران: مجله علمی ایران : ستاره شناسان برای اولین بار ستاره ای کشف کردند که در واکنش به سیاره ی مداری خود ‘هیجان زده’ و دچار تپش های اسرارآمیز می شود.

به گزارش دیلی میل، محققان موسسه فناوری ماساچوست ‘ام.آی.تی’ در مشاهداتی که هنوز توضیح علمی برای آن نیافته اند، متوجه شدند که ستاره ای به نام HAT-P-2 در فاصله حدود ۴۰۰ سال نوری از زمین، دارای تپش های (پالس های) کاملا زمان بندی شده است.
سیاره ای که به دور ستاره HAT-P-2 می چرخد، یکی از پرجرم ترین سیارات فراخورشیدی است که تا به امروز شناخته شده است، به طوری که جرم آن هشت برابر مشتری است.
این سیاره فراخورشیدی نسبتا بزرگ است، اما ستاره HAT-P-2 بسیار بزرگتر و حدود ۱۰۰ برابر اندازه مشتری می باشد.
محققان موسسه فناوری ماساچوست ، بیش از ۳۵۰ ساعت مشاهده را که توسط تلسکوپ فضایی ‘اسپیتزر’ ناسا در فاصله زمانی میان ژوئیه ۲۰۱۱ و نوامبر ۲۰۱۵ ثبت شده بود، آنالیز کردند.
این مشاهدات نشان دادند که روشنایی ستاره HAT-P-2 تقریبا هر ۸۷ دقیقه دچار نوسان می شود و ستاره با مضربی دقیق به اصطلاح می لرزد.
تصور می شود سیاره ای که به دور این ستاره می چرخد، باعث بروز این پدیده می شود اما این موضوع با اغلب پیش بینی های مبتنی بر مدل نظری مغایرت دارد.
به گمان محققان، شاید کشش گرانشی حاصل از گذر سیاره در این زمینه دخیل باشد به طوری که باعث می شود ستاره آن به طور طبیعی دچار تپش شود.

به گزارش آکاایران:

.

منبع :

تبلیغات